- Výběr tématu bakalářky je zásadní. Snažte se vybrat takové, ke kterému je dost informací, a především, které vás bude aspoň trochu bavit. Bude velký rozdíl psát o něčem, co vás naprosto nezajímá, nebo o tom, co vás alespoň trochu baví.
- Shromážděte a důkladně vyčerpejte veškeré zdroje. Shromáždění veškerých potřebných zdrojů vám nejen ušetří čas během psaní, ale také pomůže určit strukturu celé práce, což mnohdy bývá to nejtěžší. Využijte knihovnu, internet, literaturu a prostě všechny dostupné zdroje na maximum.
- Dodržujte strukturu bakalářské práce. Pokud již máte shromážděné zdroje, můžete se dát do stvoření rámcové osnovy či struktury práce, respektive rozšíření té, kterou obsahuje zadání vaší bakalářské práce. Pokud je schvalované vedoucím či někým výše, pak bývá závazné, proto se snažte od něj neodchylovat, což by mohlo by to být hodnoceno jako nedostatek.
- Stanovte si pracovní plán a pečlivě jej dodržujte. Spočítejte si dny, které můžete psaní věnovat a vzhledem k požadovanému rozsahu si určete, kolik každý den musíte napsat. Dejte si také pár dní rezervu na závěrečnou kontrolu.
- Stanovte si také vhodnou dobu na práci. Nemá smysl se učit několik hodin v kuse i když víte, že vám po dvou hodinách nic “neleze do hlavy”. Učte se v pravidelných intervalech a především zapomeňte na sociální sítě.
- Nezapomínejte na správné citování. Většina škol si sama stanovuje, podle jaké citační směrnice se práce mají psát. Existují i různé generátory citací, které můžete používat, vždy si je ale raději zkontrolujte se směrnicí, kterou vaše škola vyžaduje.
- V závěru nikdy nezapomínejte na důkladnou kontrolu. I sebelepší práci mohou pokazit překlepy, či špatné formátování. nebojte se proto oslovit někoho ve vašem okolí, aby po vás práci přečetl.