Býci a medvědi

Každý, kdo si někdy v televizi pustil finanční programy, aniž by skutečně přestal poslouchat, co se tam říká, bude pravděpodobně občas zmaten zmínkami o „býcích“ a „medvědech“. Tyto pojmy se běžně používají v jazyce obchodních záležitostí a můžete o nich slyšet nebo číst v jakékoli analýze trhu, pokud zůstaňte naladěni dostatečně dlouho. Neodkazují na sportovní týmy, ani na návštěvu obchodního podlaží zoologické zahrady, ale spíše na styly trhu.
„Býčí“ trh je, stručně řečeno, trh na vzestupu. Je charakterizován vysokou sebejistotou investorů, která může pokračovat po neomezenou dobu. Pokud měna překročí svou horní hranici, očekává se, že bude dále růst a účelně se pohybovat. To je hodně podobné charakteristice býka. Navíc, spouští to vlnu reakcí a více a více investorů se připojí a více investují. Termín „býčí trh“ je tedy dobrou definicí trhu, který se chová sebevědomě.

„Medvědí“ trhy jsou, na druhé straně, pravým opakem býků. Pokud ceny klesají a nálada investorů je negativní, může se spodní hranice zlomit a cena bude nadále klesat. Nejběžnějším vysvětlením pro tuto terminologii je, že když medvěd útočí na svou kořist, má sklon ji srazit dolů. Aby se jednalo o pravý medvědí trh, musí většina měn klesnout, ale jednotná měna může být popsána jako způsob chování medvěda.


Uveřejněno

v

od

Značky: