I půjčky se dají porovnávat

Nabourali jste auto a potřebujete peníze na jeho opravu? Způsobili jste nehodu, ale nemáte sjednané pojištění a potřebujete uhradit škodu? Plánujete rekonstrukci bydlení, ale schází vám nějaké ty finance? Máte jiné problémy, kvůli kterým potřebujete mít k dispozici peníze? Pak možná zvažujete půjčku a přemýšlíte, jak vybrat tu pravou. Víte, že i půjčky se dají porovnávat?

Když se řekne půjčka

Půjčkou rozumíme finanční produkt, kdy vám banka nebo jiná instituce půjčí peníze. Vybírat můžete z různých druhů půjček nebo úvěrů, od těch krátkodobých až po ty dlouhodobé. Každá instituce má jiné podmínky, za jakých vám peníze půjčí, někdy se může stát, že vám půjčku ani neschválí.

Víte, že půjčky poskytují jak bankovní, tak nebankovní instituce? Půjčka od banky je důvěryhodnější, bankovní instituce totiž podléhají dohledu České národní banky, navíc se většinou můžete dočkat výrazně nižšího úroku. Oproti tomu nebankovní instituce podléhají jen obecné legislativě, úroky jsou vyšší a půjčená částka nižší.

Víte, že půjčit si můžete:

  • Na cokoli
  • Na bydlení a rekonstrukci
  • Na auto

Co je důležité při výběru půjčky?

Schválně popřemýšlejte. Určitě jste se aspoň jednou taky dostali do situace, kdy jste uvažovali o půjčce. Na co jste se u nabídek dívali? Na výši splátek, dobu splácení a úroky?

Většina z nás se dopouští stejné chyby. Zajímáme se o datum, ke kterému má být uhrazená splátka, její výši, o termín, kdy má být celá půjčka splacená a také o výši úroků. Možná se ještě rychle mrkneme na poplatky s půjčkou spojené. Jenže na jednu věc zapomínáme. A to na celkové náklady na půjčku. S těmi nás seznámí roční procentní sazba nákladů, zkráceně RPSN.

Právě RPSN nám umožní porovnat nabídky jednotlivých bank mezi sebou a vybrat si tu nejvýhodnější půjčku. Zahrnuje totiž poplatek za správu úvěru, poplatek za vedení účtu, administrativní poplatek za poskytnutí úvěru, pojištění schopnosti splácet nebo poplatek za převod peněžních prostředků.

Víte, že čím je RPSN nižší, tím je celá půjčka výhodnější?

Z čeho se skládá splátka?

Když si sjednáváte půjčku, je dobré vědět i to, z čeho se její splátka vlastně skládá. Má dvě části, úrok a úmor.

Úmor znamená splácení dlužné částky, jistiny. Úrok pak představuje splácení druhé části, kterou se rozumí odměna věřiteli za poskytnutí úvěru. Úrok je nastavený podle úrokové sazby, obsahuje v sobě ale i další poplatky. Úroková sazba bývá nejčastěji uváděna jako roční.

Co ke sjednání půjčky potřebujete?

Už dávno kvůli sjednání půjčky nemusíte do banky, zažádat o ni můžete online. Díky porovnávači půjček si vyberete tu, která je pro vás nejvýhodnější, pak musíte doložit doklad vaší totožnosti a potvrzení o příjmu.


Uveřejněno

v

od

Značky: